13 Soruda Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyat)

13 Soruda Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyat)

İzmir'de mide küçültme ameliyatı yapmakta olan Op.Dr. Mehmet Yalım Uçtum  en sık sorulan 13 soruyu cevaplandırıyor. 

1-Tüp mide ameliyatı nedir?

Tüp mide ameliyatı laparoskopik (kapalı) yapılan bir mide cerrahisidir.Bu ameliyatta midenin fundus korpus ve antrum denilen bölgelerinin yaklaşık olarak %80’i çıkartılır.Barsaklar veya herhangi bir başka organda işlem söz konusu değildir.

2-Tüp mide ameliyatının etkileri nelerdir?

Bu ameliyatta mide hacmi 1/5 oranında küçültüldüğünden hacim olarak daha az yenilerek daha kısa sürede doyuma ulaşılır.Fundus bölgesi alındığından ghrelin denilen açlık hormonunun salgılanması kesilerek açlık hissi kaybolur.Antrum bölgesinin alınmasına bağlı olarak da asit salgısı azaldığından midede sindirim süresinde uzama.sindirim sisteminin çalışmasında yavaşlama görülür.

3-Tüp mide ameliyatı sonrası ne kadar kilo veririm?

Ameliyat sonrası dönemde ilk günlerden itibaren kilo kaybı başlar. Önerilere uyulduğu takdirde fazla kiloların yaklaşık %40’ ilk 3 ay %40’ı 3-7 ay geri kalan %20 ise 7-12. Ayda olmak üzere ortalama 1 yıl içerisinde fazla olan kiloların %100’ü kaybedilmiş olur.

4-Tüp mide ameliyatından sonrasındaki süreçte beni ne bekliyor?

Ameliyat sonrası yaklaşık 3 gece kadar hastanede kalınıyor.Ondan sonra tüm kontrol ve testler yapıldıktan sonra taburcu edilirsiniz ve telefon ile takip başlar.1. hafta ,1. Ay,3. Ay,6. Ay ve 1. Yıl olmak üzere klinik kontrolleriniz olur.Bu kontrollerde gerek  olması durumunda kandaki vitamin ve minarel değişimlerinin tespiti için sizden tahliller istenebilir. 

5-Tüp mide ameliyatı sonrasında ne zaman normal hayata dönebilirim?

Taburculuk sonrası 2-3 gün kadar evde istirahat edildikten sonra çok ağır olmamak koşulu ile çalışma hayatına dönebilirsiniz.Kapalı yapılan bir cerrahi olması nedeniyle normal hayata dönüş çok kısa sürede ve güvenle olmaktadır.

6-Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman seyahat edebilirim?

Normal şartlarda taburculuk sonrası kara ve havayolu ile ulaşımda bir engel yoktur. Fakat şehir dışı ve yabancı ülkeden gelen hastalarımızın adaptasyon sürecini güvenle tamamlamaları için ilk bir haftayı ameliyat olunan şehirde geçirmelerini istemekteyiz.

7-Kimler tüp mide ameliyatı olamaz?

Bu ameliyat için öncelikle ideal yaş aralığı (17-65) ve ideal vücut kitle indeksine (BMI:35 ve üstü)sahip olmanız gerekmektedir.Genel anestezi altında yapılacağından anesteziye engel durumu olanlar ağır psikiyatrik hastalığı olanlar kanser hastaları alkol ve madde bağımlılığı olan hastalar ve midesinde ileri derecede gastrit ve ülser hastalığı olanlara bu ameliyatı önermemekteyiz.

8-Ameliyat sonrası beslenmem nasıl olacak?

Ameliyat olduğunuz gece yudum yudum su içmeye başlanır. Ertesi gün su ve şeffaf meyve suları ile devam edilir.2. gün diyetinize ayran eklenir.3. günden sonra asıl sıvı dönem dediğimiz aşama başlar ve 15 gün devam eder. Bu aşama ilk gün sıvılarına ilaveten çorba yoğurt süt puding kıvamında sütlü tatlılar ile tamamlanır. İkinci 15. Günde 4. Aşama dediğimiz püre diyeti başlar. Mide yavaş yavaş iyi pişmiş sebze yemeklerine kıymaya balığa ve yumurtaya alıştırılır.İlk 1 ay tamamlandıktan sonra kademe kademe diğer katı gıdalar da diyete eklenip yaklaşık 2. Ayda hasta hemen hemen herşeyi yemeğe hazır duruma gelir. Bu dönemlerde diyetiniz ekibimizce çok yakın takip altında ilerler.

9-Tüp mide sonrasında hamile kalabilir miyim?

Obezite doğurganlığı ve yumurtlamayı olumsuz etkileyen durumların başında gelmektdedir. Bize başvuran hastaların hikayelerinin birçoğunda başarısız çocuk sahibi olma deneyimi mevcuttur. Fazla olan kiloların kaybedilmesi ile bu olumsuz durum bertaraf edilmiş olur. Fakat ameliyat sonrası dönemde ilk 1 yıl beslenme sağlıklı bir gebeliği sürdürebilmek için yeterli olmadığından 1. Yıldan sonra hamilelik düşünülebilir.

10-Tüp mide ameliyatı sonrasında saçlarım dökülür mü?

Bize en sık sorulan soruların başında gelmektedir.Ameliyat sonrası beslenme düzeni değişikliğine bağlı olarak saç dökülmesi görülebilir. 3. Ay gibi başlayıp 9. Aya kadar devam eder. Bundan sonra beslenme düzeni oturduktan sonra saçlar eskisine nazaran daha gür ve canlı bir şekilde çıkmaktadır.Yani hiçbir zaman kalıcı bir saç dökülmesi ve kellik beklenmez.Bu durumu en asgari düzeyde tutmak için protein alımına ve içilen su miktarına dikkat edilmelidir.Zaten diyet listeleriniz bu durum gözetilerek hazırlanmaktadır.

11-Tüp mide ameliyatı sonrası alkol ve sigara kullanımı 

Aslında ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası durumda bu istenmeyen bir durumdur. Sigara yeni ameliyat edilmiş bir midede oluşan yaranın iyileşmesini geciktirdiği için ilk 15 gün kesinlikle önerilmemektedir. Sonrası dönemlerde ise günlük kısıtlı miktarlarda(günlük 3-5 adet) içime izin verilir.Alkol de aynı şekildde ilk 3 ay kilo alımını etkilediği için izin verilmemektedir. 3. Aydan sonra ise sosyal içicilik derecesinde alkol alımına izin verilir.

12-Tüp mide ameliyatından sonra sarkma olur mu?

Ameliyat sonrası sarkma özellikle kadın hasta grubu için son derece merak konusudur. Sarkmayı etkileyen birkaç faktör mevcuttur.Bunlar;
-yaş
-doku genetiği
-protein alımı
-egzersiz ve aktivite 
İleri yaş sarkma için olumsuz bir durumdur.Yine protein alımına dikkat edilmediğinde sarkmalar görülebilmektedir.Yeterli miktarda sıkılaştırıcı aktiviteler ile önüne geçmek mümkündür.Fakat en önemlisi dokuların elastik yapısıdır ve bu sizin genetik profiliniz ile belirlenir(elastin denilen protein).Bunların sonucunda değiştirilebilir olan faktörlere dikkat edilirse sarkma minimum düzeyde kalabilir veya hiç görülmeyebilir.

13-Tüp mide ameliyatın riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatlarda da kabul edilebilir ölçüde komplikasyonlar mevcuttur.Bunlar kanama enfeksiyon dikiş hattından kaçak olması pulmoner emboli en sık görülenleridir ve ciddi bir tedavi süreci gerektirir.Toplam olarak bu risk %1.5 oranında olup ölüm riski ise %0.5 gibi bir orandır.Bu risklerin bertaraf edilmesinde en önemli unsurlar kullanılan stapler malzemesinin kalitesi,cerrahın deneyimi ve hasta uyumudur.

Op.Dr. Mehmet Yalım Uçtum
"Alanında Tecrübeli Bir Ekiple
Sağlığınız İçin Çalışıyoruz"
WhatsApp ile Danışın +90 533 322 23 99
Hemen Arayın +90 533 322 23 99
Adresimiz

Adalet Mah. Manas Bul. No:39, Folkart Towers B Kule, K:21, D:2102, 35530 Bayraklı/İzmir