5 Soruda Mide Botoksu

5 Soruda Mide Botoksu

Obezite tedavisinde mide botoksunu bir seçenek olarak uygulamakta olan Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Mehmet Yalım Uçtum İzmir'de mide botoksu hakkında çok sorulan 5 soruyu cavaplandırıyor. 

1-Mideye botoks uygulaması nedir?

Mide botoksu uygulaması endoskopik olarak sedasyon altında uygulanan yaklaşık 7-10 dk’lık bir işlemdir.Bu işlemde kasları felç edici bir ajan olan c. Botilinium kullanılır.

2-Mide botoksu nasıl etki eder?

Bu uygulama esnasında midenizin 3 bölgesininiç çeperine yaklaşık olarak 200 iü botoks enjekte edilir. Antrum bölgesine yapılan ilaç sayesinde mide asit salgınız azaltılır ve daha az asit salgılarsınız. Böylece sindirim yavaşlatılmış olur. Corpus bölgesine yapılan ilaç ise midenizin kasılma işlemini felç edip yediğiniz yiyeceklerin daha uzun süre midede kalmasını salgılar.Açlık hormonun salgılandığı bölge olan fundus bölgesine yapılan ilaç ise Ghrelin hormonunun salgılanmasını azaltarak iştah üzerine etkili olur.Etki süresi ortalama 6 aydır. İlaç kendiliğinden vücuttan atılır.

3-Mide botoksunun riski var mıdır?

Kullanılan ajan yeni bir ürün olmayıp yıllardır başta estetik cerrahi olmak üzere tıbbın birçok alanında kullanılan ilaçtır.İlaç sistemik olarak etki etmez. Etkisi sadece uygulama alanı ile sınırlıdır.O yüzden bu işlemde sıfıra yakın oranda bir risk söz konusudur.

4-Mide botoksu ile kaç kilo verebilirim?

Aynı mide balonunda olduğu gibi bu yöntemde bir zayıflama yöntemi değil sadece zayıflamaya yardımcı bir yöntrmdir. İşlem başarısı size verilen diyete uymanız ve egzersiz ile desteklemeniz  sonucu ortaya çıkar.Yaptığımız uygulamalarda vücut kitlenize bağlı olarak 6 ayda ortalama 10-15 kilo kayıp hedeflenir.

5-Mide botoksu kimlere yapılır?

Mide botoksunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Sedasyon alabilecek ve endoskopi yaptırabilecek her hastaya güvenle uygulanabilir.
 

Op.Dr. Mehmet Yalım Uçtum
"Alanında Tecrübeli Bir Ekiple
Sağlığınız İçin Çalışıyoruz"
WhatsApp ile Danışın +90 533 322 23 99
Hemen Arayın +90 533 322 23 99
Adresimiz

Adalet Mah. Manas Bul. No:39, Folkart Towers B Kule, K:21, D:2102, 35530 Bayraklı/İzmir