5 Soruda Mide Balonu

5 Soruda Mide Balonu

1-Mide balonu kimlere uygulanabilir?

Mide balonu uygulaması sedasyon altında endoskopi yoluyla yapılan bir işlem olup ameliyat değildir.Daha çok ameliyat olmaya yetecek kadar obezitesi olmayan,ameliyat olmaya korkan ve kısa sürede kilo vermesi gereken hastalar için idealdir.Bazen de süper morbid obezite saptadığımız ameliyat olamayacak kadar kilosu olan hastalara önden balonu uygulaması yapılıp hastanın kilosunun ameliyata uygun hale getirilmesi amacıyla uygulamaktayız.

2-Mide balonu sonrası riskler nelerdir?

Mide balonu sonrasında risk yok denecek azdır.Fakat hastalar şunu bilmelidir ki;sonuçta mide için bu bir yabancı cisimdir ve mide hemen balonu kabullenmek istemeyecektir. Bu yüzden vücut ilk 72 saat bulantı kramp kusma ile buna tepki verir.İşlem sonrası size verilecek olan ilaçların hepsi bunu önlemeye yöneliktir.Ama bir haftayı geçen bu şikayetlerde midenin bu işlemi kabul etmediği varsayılır ve çıkartılması önerilebilir.%5 oranında böyle bir durumla karşılaşabilirsiniz.

3-Mide balonu çeşitleri ve farkları nelerdir?

Piyasada çok çeşitli marka ve modelde mide balonları mevcuttur. Temelde hava veya su ile doldurulmasına bağlı olarak iki çeşittir.Yine kullanım sürelerine bağlı olarak 6 aylık ve 12 aylık balonlar mevcuttur.6 aylık balonlar sabit hacimli olurken 12 aylık balonların ayarlanabilir hacimli tipleri de mevcuttur.Hava dolu balonlarda işlem sonrası konfor ön plandayken sıvı bazlı balonlarda ise ağırlık etkisi nedeniyle kilo kaybı ön planda olmaktadır.

4-Mide balonu ile kaç kilo verebilirim?

Ameliyat harici zayıflama yöntemlerinden biri olan mide balonu uygulaması aslında bir zayıflama yöntemi değil zayıflamaya yardımcı bir yöntemdir.Bu şu demektir ;sizin balon taktırmanız kesin olarak kilo kaybedeciğiniz manasına gelmemektedir. Uygulama sonrası size verilen diyete uymanız ve bu diyeti spor ve aktivite ile desteklemeniz sonuç almanızda belirleyici olacaktır. Yaptığımız yüzlerce uygulama sonucuna göre 6 aylık balonlarda ortalama kayıp vücut kilosuna bağlı olarak 15-25 kilo olup hiç veremeyen veya 48 kilo kaybettirdiğimiz hasta da mevcuttur.Balon taktırırken bunu gözönünde bulundurmalısınız.

5-Mide balonu nasıl etki eder?

Mide balonunun etkisi tamamen mekanik etkidir.Yaklaşık 600 cc’ye kadar şişirilen balon midede bir hacim kaplar ve normalde kullandığınız hacmin %50 oranında daha azıyla beslenmenizi sağlar. Bunun sonucunda da siz daha az miktarlarda yemek yiyerek daha kısa sürede doygunluğa ulaşırsınız.Birçok sitede iştahı azalttığı iddia edilse de  bu etki çok sınırlıdır ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir mekanızma değildir.
 

Op.Dr. Mehmet Yalım Uçtum
"Alanında Tecrübeli Bir Ekiple
Sağlığınız İçin Çalışıyoruz"
WhatsApp ile Danışın +90 533 322 23 99
Hemen Arayın +90 533 322 23 99
Adresimiz

Adalet Mah. Manas Bul. No:39, Folkart Towers B Kule, K:21, D:2102, 35530 Bayraklı/İzmir